У оквиру Катедре за синологију функционише двопредметни Студијски програм за кинески и енглески језик и књижевности на коме се изучавају оба језика и њима припадајуће књижевности. Програм је лиценциран од стране Министарства просвјете и културе Републике Српске. Студијски програм за кинески и енглески језик и књижевности добио је дозволу за рад 2011. године (дозвола за рад број 07.023/612-162-1/11 од 3. 10. 2011. године), а прва генерација студената уписана је академске 2011/12. године. Овај двопредметни студијски програм траје 4 године. Прва измјена овог наставног плана до 20 ЕCTS усвојена је 2014. године. Иновиран наставни план Студијског програма за кинески и енглески језик лиценциран је 2015. године (дозвола за рад број 07.050/612-192-13-2-1/15 од 28. 9. 2016. године), а прва генерација студената уписана је академске 2017/18. године. У 2017. години реализован је и пројекат модернизације студијских планова и програма на нивoу Универзитета у Источном Сарајеву. Незнатна измјена наставног плана у висини до 10 ЕCTS бодова спроведена је и 2023/24. године, измјеном једног предмета на трећој години, која ће бити актуелна тек када генерација бруцоша 2024/25. академске године буде слушала наставу на трећој години (актуелни силабуси на адреси: https://ff.ues.rs.ba/o-studijskom-programu-kineski-i-engleski-jezik-i-knjizevnost/).
С обзиром на то да је студијски програм основан након општег прихватања Болоњске декларације, научно наставни процеси на овом програму су иницијално и креирани по стандардима декларације. Циљ Болоњске декларације је стварање јединственог европског високошколског образовања, који се може ширити на просторе и изван Европе. Високошколска настава се схвата као флексибилан процес који прати диплома са лако разумљивим и исказаним називима звања. Диплому прати додатак дипломи (Diploma Supplement) у коме су описани називи и садржаји одслушаних курсева.
Овај студијски програм ужива велику популарност откако је покренут, и та популарност не јењава. Студијски програм у просјеку уписује 25-30 студената годишње. Посредством споразума који је потписан са Министарством образовања НР Кине, на Катедри су увијек запослена два лектора, односно два изворна говорника кинеског језика, професори са којима је учење кинеског језика употпуњено у смислу праксе и вјежбе. Наставни кадар се сваке године додатно усавршава (уз кинеске стипендије) у Кини, али и у центима кинеског образовања који се налазе у Будимпешти, Латвији, итд. Осим што може похвалити научно-наставним процесима који се ревносно одржавају на Катедри, значајна је чињеница и да је Катедра за синологију одсјек који је врло продуктиван у смислу интернационалне сарадње и стипендијских боравака за студенте. Посредством ове Катедре, потписани су многи међународни споразуми са водећим кинеским универзитетима, који се базирају на заједничком раду и дубљем разумијевању не само наших институција, него и наших земаља. Од 2011. до данас, преко 160 студената је отишло у Кину на стипендијски боравак у трајању од једног или два семестра, а 6 студената на мастер студије на кинеским универзитетима. Катедра за синологију је главни организатор највећих манифестација кинеске културе и језика на подручју БиХ и РС. Свјетско такмичење „Кинески мост“ је у организацији ФФУИС и Катедре за синологију одржано 11 пута, а наши студенти су сваке године представљали БиХ на свјетском финалном такмичењу у Кини. Катедра за синологију годишње оранизује и научне семинаре о настави кинеског језика за многе предаваче из БиХ, те бројне секције за студенте, курсеве кинеског језика за све заинтересоване у регији, манифестације забаве и дружења, предавања еминентних професора и остале научно-културне садржаје који доприносе развоју регије и друштва. Тренутни руководилац Катедре је доц. др Јелена Николић, а секретар Соња Попић.